Wielka Dziura (w) Aberdeen

Udostępnij

Miasto z granitu, mosty z granitu, chodniki wyłożone granitowymi płytami. Czy zastanawialiście się kiedyś skąd on się wziął?

W 1740 roku na górze Rubislaw otwarto kamieniołom. Początkowo był własnością publiczną, jednak rada miasta doszła do wniosku, że złoże nie dostarczy surowca dobrej jakości. Sprzedało go więc lokalnemu przedsiębiorcy za 13 funtów.
Dziś, góry już nie znajdziecie. Pożarł ją kamieniołom. Z tego „kiepskiego złoża” wydobyto ponad 6 mln ton granitu! Na jej miejscu znajduje się największą dziurę w Europie wykonaną ludzką ręką.

Rubislaw quarry został zamknięty 1971 roku. Wyrobisko ma średnicę 120 metrów i 140 metrów głębokości. Rozmiary te osiągnięto, w dużej mierze, dzięki pomysłom dwóch architektów: Johna Smitha i Archibalda Simpsona, którzy w XIX wieku przebudowali Aberdeen (nadając mu dzisiejszy charakter).


View Larger Map

Macie jakiś dobry, biznesowy pomysł na wielką dziurę wypełnioną wodą deszczową? Taak? Świetnie: za ok. 30 tysięcy funtów możecie stać się jego właścicielami (a 30 tysięcy to całkiem niezła cena – ledwie jakieś pół ceny jednopokojowego mieszkania). 🙂

4 myśli w temacie “Wielka Dziura (w) Aberdeen

  1. gdzie to w sumie jest? mogliby osuszyć i ściankę wspinaczkową zrobić, to by było coś. pozdrawiam 🙂

  2. Skoro jest już woda, to może bazę dla płetwonurków? 🙂
    Kliknij w mapkę – będziesz mógł przewijać i oddalać – łatwo się zorientujesz 🙂

  3. Zapraszam do Gdańska przed budynek NOT-u-mamy njwiększą w Polsce,już zabytkową dziurę w ziemi usytuowaną w centrum miasta.

  4. Delfinarium! Nie jakieś widowiskowe, ale terapeutyczne, dla wszystkich. O, rany! ))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.