Tartan, czyli szkocka krata

· 26-01-22 · Wpisy

Co to jest tartan

Co przychodzi Ci do głowy, gdy myślisz o Szkocji? Prawdopodobnie, jeśli jesteś taki jak większość ludzi, myślisz o kiltach, dudach i haggis. Ale ten kraj ma o wiele więcej do zaoferowania niż tylko to.

Szkocja ma wspaniałą historię, różnorodną kulturę i fantastyczną modę. Dziś przyjrzymy się tartanowi i temu, jak go nosić, aby zaimponować znajomym i poczuć się częścią tego niesamowitego kraju.

Co to dokładnie tartan?

Tartan to tradycyjny dla kultury szkockiej wzór składający się z kolorowych nici. Wzór ten wywodzi się ze szkockiego rybołówstwa śledziowego, które było kontrolowane przez Kościół katolicki.

Połowy śledzi były lukratywnym zajęciem, które pozwoliło Kościołowi zgromadzić ogromny majątek. Złowione śledzie układano na plaży, aby wyschły, a następnie gotowano je na olej. Z oleju przędzono nić, z której następnie tkano tkaninę tartanową. Wzór był tworzony przez tkaczy, którzy często byli katolikami. W ten sposób powstały kolory wielu współczesnych tartanów.

Jak nosić szkocką kratę?

Szkocka krata to świetny sposób na pokazanie swojej szkockiej dumy. Jest to wzór w kratę w wyrazistym kolorze, zazwyczaj czerwonym, ale także niebieskim i zielonym. Wzór w kratę jest zazwyczaj w tym samym kolorze co tartan.

Na początku zakładanie kraty może być nieco skomplikowane, ale wkrótce się do tego przyzwyczaisz. Zacznij od nałożenia tartanu na inne ubrania. Następnie przejrzyj swoją szafę i wybierz marynarkę lub koszulę w tym samym kolorze co tartan. Teraz zdejmij tartan i załóż marynarkę lub koszulę. Właśnie założyłeś szkocką kratę. Szkocką kratę można również nosić z parą ciemnych dżinsów lub z parą kolorowych chinosów albo szortów.

Szkocka krata - Pomysły na stylizacje

Wzór w szkocką kratę jest odważny i jednolity, dlatego dobrze współgra z innymi kolorami. Szkocką kratę można nosić z niemal każdym kolorem, ale szczególnie dobrze sprawdza się w połączeniu z szarościami, błękitami i czernią. Można ją również wykorzystać jako bazę dla bardziej kolorowych strojów.

Szkocka krata z odważnym wzorem najlepiej sprawdza się w połączeniu z koszulą zapinaną na guziki. Szkocką kratę można łączyć z niemal każdym obuwiem, ale klapki lub trampki będą wyglądać bardzo nie na miejscu. Szkocką kratę można nosić zarówno w wersji wyjściowej, jak i nieoficjalnej, więc można ją łączyć z niemal każdym strojem.


Autor witek

Ostatnie wpisy na blogu

alternative
Park Narodowy Cairngorms - Piękne widoki

Powody, dla których warto odwiedzić Park Narodowy Cairngorms Park Narodowy Cairngorms to przepiękne

Czytaj dalej
alternative
Tradycje w Szkocji

Co warto wiedzieć o tradycjach w Szkocji? Należy pamiętać, że choć wiele z tych tradycji jest dobrze

Czytaj dalej
alternative
Kuchnia szkocka

Jakie potrawy są typowe dla kuchni szkockiej? Istnieje wiele potraw charakterystycznych dla kuchni s

Czytaj dalej
alternative
Aberdeen, Szkocja - miasto kultury

Miasto kultury! Aberdeen jest wspaniałym miejscem do odwiedzenia przez cały rok, ale co sprawia, że jest tak w

Czytaj dalej
alternative
Funty szkockie - co warto wiedzieć?

Jaka jest historia funta szkockiego? Funt szkocki jest walutą używaną w Szkocji. Po raz pierwszy wpr

Czytaj dalej
alternative
Muzyka szkocka - słucham i słucham i nie mogę się nasłuchać

Szkocka muzyka irlandzka Muzyka ta jest blisko spokrewniona ze szkocką muzyką country dance i szkock

Czytaj dalej