Co warto wiedzieć o tradycjach w Szkocji?
Należy pamiętać, że choć wiele z tych tradycji jest dobrze znanych, nie są one bynajmniej uniwersalne – wpływają na nie wierzenia religijne, historia i zwyczaje Szkotów, a także zmieniają się z czasem. W rzeczywistości nawet w obrębie jednej społeczności ta sama tradycja może być różnie interpretowana przez różne osoby! Oto kilka rzeczy, o których warto pamiętać, jeśli chodzi o szkockie tradycje:- Szkockie tradycje są często związane z konkretnym miejscem; na przykład skrzynię z nadzieją można zobaczyć tylko w Glasgow, a pióro o szkockim smaku – tylko w Edynburgu.
- Szkockie tradycje są często związane z określoną porą roku; na przykład Hogmanay jest obchodzony w Szkocji tylko pod koniec stycznia, a w innych częściach świata ma znacznie mniejsze znaczenie w okresie Bożego Narodzenia.
- Szkockie tradycje często zmieniają się lub ewoluują w czasie; na przykład najwcześniejsza wzmianka o kolędzie bożonarodzeniowej pochodzi dopiero z XVIII wieku.
- Niektóre szkockie tradycje są nieco dziwne; oczywiście, zapewne słyszeliście już o haggis, ale czy wiecie, że Szkoci jedzą go z kremem?
Jakie są najbardziej znane tradycje w Szkocji?
Oto najbardziej popularne szkockie tradycje i zwyczaje:- The Gathering i The Sheep-Shearing Festival – to dwie najbardziej znane szkockie tradycje, ale różnią się od siebie zarówno tym, z jakiego szkockiego miasta pochodzą, jak i tym, jak często są obchodzone. The Gathering jest festiwalem zimowym, odbywającym się w lutym lub marcu, kiedy pogoda jest zimna i często wilgotna. Jest to święto łączenia się ludzi i społeczności, podczas którego odbywają się koncerty i pokazy sztucznych ogni. Festiwal strzyżenia owiec jest festiwalem letnim, często świętującym zbiory, i jest często łączony z Highland Games, aby uczynić go bardziej kompletnym świętem.
- Hogmanay – popularnie uważany za ulubioną tradycję sylwestrową w Szkocji, Hogmanay jest świętem tradycji i kultury szkockiej. Najlepszym miejscem do świętowania jest Edynburg, ale inne miasta, takie jak Glasgow, Stirling i Aberdeen również włączają się w tę tradycję.
- Noc Burnsa – kolejna z najbardziej znanych szkockich tradycji, Noc Burnsa, to święto upamiętniające życie i twórczość szkockiego poety Roberta Burnsa. Obchody Nocy Burnsa często obejmują odczyty oraz wspólne spożywanie posiłków i napojów, często ze specjalnym akcentem – na przykład na festiwalu w Edynburgu są fajerwerki!