Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że nasza przeszłość ma różne ciekawe oblicza. Są to wyjątkowe plemiona. Szkocja nie kojarzy nam się jakoś z wielką historią, ale nie oznacza to tego, że tam się nic działo. Przykładem tego jest plemię Piktów, o którym powiemy sobie więcej.
Skąd się wzięli Piktowie?
Piktowie to plemię, które żyło na terenach obecnej Szkocji. Szacuje się, że byli niscy, posiadali długie brody i mieli krępą budowę ciała. Piktowie – starożytne plemiona żyjące w Szkocji zajmowali się przeważnie rolnictwem. Posiadali bydło i konie, które jednak w tamtym czasie były oznaką bogactwa. Uprawiali pszenicę, owies, żyto oraz takie warzywa jak groch, kapusta czy jarmuż. Szacuje się, że w V wieku przyjęli chrześcijaństwo i dołączyli do ludów wierzących w Jezusa Chrystusa.
Jakie znaczenie ma nazwa Piktów?
Sama nazwa plemienia, które było położone na terenach obecnej Szkocji wzięło się od słowa „picti”, czyli pomalowani. Mieli za zwyczaj malować się i tatuować swoje ciało. Zwyczaj ten dotyczył wojowników, aczkolwiek też trzeba powiedzieć, że nie zachowało się zbyt wiele materiałów na ich temat. Piktowie nazywali siebie trochę inaczej, a była to nazwa Cruthini. Warto znać ich historię, chociażby jako ciekawostką, którą będzie można zabłysnąć w towarzystwie.