Tradycje w Szkocji

· 02-04-22 · Wpisy

Jakie sa tradycje w Szkocji

Co warto wiedzieć o tradycjach w Szkocji?

Należy pamiętać, że choć wiele z tych tradycji jest dobrze znanych, nie są one bynajmniej uniwersalne - wpływają na nie wierzenia religijne, historia i zwyczaje Szkotów, a także zmieniają się z czasem.

W rzeczywistości nawet w obrębie jednej społeczności ta sama tradycja może być różnie interpretowana przez różne osoby!

Oto kilka rzeczy, o których warto pamiętać, jeśli chodzi o szkockie tradycje:

  • Szkockie tradycje są często związane z konkretnym miejscem; na przykład skrzynię z nadzieją można zobaczyć tylko w Glasgow, a pióro o szkockim smaku - tylko w Edynburgu.
  • Szkockie tradycje są często związane z określoną porą roku; na przykład Hogmanay jest obchodzony w Szkocji tylko pod koniec stycznia, a w innych częściach świata ma znacznie mniejsze znaczenie w okresie Bożego Narodzenia.
  • Szkockie tradycje często zmieniają się lub ewoluują w czasie; na przykład najwcześniejsza wzmianka o kolędzie bożonarodzeniowej pochodzi dopiero z XVIII wieku.
  • Niektóre szkockie tradycje są nieco dziwne; oczywiście, zapewne słyszeliście już o haggis, ale czy wiecie, że Szkoci jedzą go z kremem?

Jakie są najbardziej znane tradycje w Szkocji?

Oto najbardziej popularne szkockie tradycje i zwyczaje:

  • The Gathering i The Sheep-Shearing Festival - to dwie najbardziej znane szkockie tradycje, ale różnią się od siebie zarówno tym, z jakiego szkockiego miasta pochodzą, jak i tym, jak często są obchodzone. The Gathering jest festiwalem zimowym, odbywającym się w lutym lub marcu, kiedy pogoda jest zimna i często wilgotna. Jest to święto łączenia się ludzi i społeczności, podczas którego odbywają się koncerty i pokazy sztucznych ogni. Festiwal strzyżenia owiec jest festiwalem letnim, często świętującym zbiory, i jest często łączony z Highland Games, aby uczynić go bardziej kompletnym świętem.
  • Hogmanay - popularnie uważany za ulubioną tradycję sylwestrową w Szkocji, Hogmanay jest świętem tradycji i kultury szkockiej. Najlepszym miejscem do świętowania jest Edynburg, ale inne miasta, takie jak Glasgow, Stirling i Aberdeen również włączają się w tę tradycję.
  • Noc Burnsa - kolejna z najbardziej znanych szkockich tradycji, Noc Burnsa, to święto upamiętniające życie i twórczość szkockiego poety Roberta Burnsa. Obchody Nocy Burnsa często obejmują odczyty oraz wspólne spożywanie posiłków i napojów, często ze specjalnym akcentem - na przykład na festiwalu w Edynburgu są fajerwerki!

Autor witek

Ostatnie wpisy na blogu

alternative
Szkockie dudy - tradycyjne instrumenty dęte ze Szkocji

Szkockie dudy to tradycyjne instrumenty dęte pochodzące ze Szkocji. Ich historia sięga XVI wieku, a ich budowa

Czytaj dalej
alternative
Piktowie - starożytne plemiona żyjące w Szkocji

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że nasza przeszłość ma różne ciekawe oblicza. Są to wyjątkowe plemi

Czytaj dalej
alternative
Pałac w Bulowicach wzorowany na szkockim zamku

Pałac w Bulowicach wzorowany na szkockim zamku Huntly jest niewątpliwie swoistą perełką architektoniczną za

Czytaj dalej
alternative
Park Narodowy Cairngorms - Piękne widoki

Powody, dla których warto odwiedzić Park Narodowy Cairngorms Park Narodowy Cairngorms to przepiękne

Czytaj dalej
alternative
Kuchnia szkocka

Jakie potrawy są typowe dla kuchni szkockiej? Istnieje wiele potraw charakterystycznych dla kuchni s

Czytaj dalej