Konchy Morza Północnego

Udostępnij

Morze Północne. Zimne, ciemne, burzliwe. Spacerując po jego plażach, pamiętając w dodatku dość ubogie zasoby rodzimego Bałtyku, nie spodziewamy się znaleźć niczego ciekawego. Błąd! James Błąd!

Bałtyk jest morzem o niskim zasoleniu które determinuje jego bogactwo biologicznie. Wytrzymacie krótki wykład? Morze Bałtyckie leży w północnej części strefy umiarkowanej i jest morzem chłodnym. Niskie temperatury spowalniają procesy parowania – spowalniając w ten sposób zasalanie wód. Dodatkowo do tego niewielkiego morza wpada ok. 250 rzek. Jednocześnie wymiana wód z akwenami o większym zasoleniu jest nieznaczna – Bałtyk jest połączony z nimi kilkoma płytkimi cieśninami. To właśnie niskie zasolenie, niska temperatura oraz zanieczyszczenia zubażają biotop Bałtyku.

Zasolenie Morza Północnego jest znacznie większe (i jest to już inna dzielnica zoogeograficzna – dzielnica borealna). Nie jest na pewno rajem dla konchologów, ale ciekawe okazy muszli (konch) można znaleźć nawet podczas spaceru na plaży. Dowody przedstawiam poniżej.

Trochusy, Aberdeen, lipiec 2009.
Wieżycznik, 40 mm, Aberdeen, lipiec 2009.

Nie udało mi się zdobyć okazów dużych. Aczkolwiek mam pewność, że takowe gdzieś tam, w głębinach są (muszle np. wieżyczników potrafią osiągać wielkość kilkunastu centymetrów).

Ensis ensis zwana brzytwą morską lub okładniczką. 172 mm, Aberdeen, lipiec 2009.
Zdjęcie tego samego okazu brzytwy morskiej od strony przedniej.

To jest bardzo ciekawa muszla. Podejrzewam, że większość z Czytelników nie miała nigdy okazji jej oglądać. Równie ciekawy jest styl życia jej właściciela. Małż ten żyje na dnie, poniżej strefy pływów. Zakopuje się w piasku za pomocą specjalnej nogi, tkwi w nim pionowo (nierzadko na głębokości 40 cm!) na zewnątrz wystawiając tylko syfony 🙂
Niezagrzebany, zaatakowany przez drapieżnika, ucieka z prędkością odrzutową 😉 – wystrzykuje z syfonu wodę pod ciśnieniem.

Nazwa brzytwa morska jest zasadna – jej brzegi bywają bardzo ostre. W tropikach tzw. ludy pierwotne używały mięczaków z tej rodziny jako noży rytualnych 🙂

9 przemyśleń nt. „Konchy Morza Północnego

  1. No, muszle ciekawe….Tylko czy rzeczywiście lipiec 2010? :))
    Pozdrawiam 🙂

  2. Ahhhh, brzytwy morskie! Mieszkam w Skegness (Lincolnshire) i tego na plaży bywa tyle, że nie da się przejść w niektórych miejscach! Zastanawiałam się co to za żyjątka, bo w Polsce raczej ich nie widziałam na plaży. Właśnie przeczytałam, że są to podobno pyszne małże, z których można przygotować same doskonałości, ale raczej nie wyglądają jak dla mnie szczególnie apetycznie heh.

  3. Dziś widziałam pełno muszli podłużnych po małżach tzw brzytwach 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.