Funty szkockie – co warto wiedzieć?

Redakcja

22 lutego, 2024

Jaka jest historia funta szkockiego?

Funt szkocki jest walutą używaną w Szkocji. Po raz pierwszy wprowadzono go 1 listopada 1774 roku w miejsce szylinga szkockiego po kursie 4s 8d za funta. Funt szkocki pozostał niezmieniony od czasu jego wprowadzenia. Gdy w 1774 roku Szkocja przyjęła funta jako oficjalną walutę, był on o połowę mniejszy od funta angielskiego. Przez następne 150 lat wielkość obu funtów pozostawała względnie taka sama. Funt szterling został zmniejszony o połowę w 1891 roku i ponownie w 1971 roku.

Funt szterling a funt szkocki – czym się różnią?

  • Funt szkocki jest oficjalną walutą Szkocji. Można go używać w całym Zjednoczonym Królestwie, ale większość firm w Szkocji wydaje resztę tylko w funtach.
  • Rząd Wielkiej Brytanii ma prawo emitować monety i banknoty denominowane w funtach, szylingach i pensach. Bank centralny może emitować monety i banknoty denominowane w funtach lub funtach szkockich.
  • Bank Anglii musi utrzymywać w Szkocji co najmniej 20% rezerw funta szterlinga. Rząd Wielkiej Brytanii ma prawo emitować monety i banknoty denominowane w funtach, szylingach i pensach. Bank centralny może emitować monety i banknoty denominowane w funtach lub funtach szkockich. Bank Anglii musi utrzymywać w Szkocji co najmniej 20% rezerw funta szterlinga. Rząd Wielkiej Brytanii ma prawo emitować monety i banknoty denominowane w funtach, szylingach i pensach. Bank centralny może emitować monety i banknoty denominowane w funtach lub funtach szkockich.

Polecane: